Każdy z nas wie, że drukarka atramentowa działa dzięki tuszowi. Jednak nie każdy wie, że występuje on w wielu postaciach – w tym artykule omówimy jego najpopularniejsze nośniki.
Standardowe kartridże z tuszem
Wykorzystywane w drukarkach kolorowych, gdzie umieszcza się 4 kartridże różnego koloru.
Na zdjęciu kartridże: Epson T08H1 (czarny), Brother LC-12EC (cyjan), HP 905 (magenta) i Brother LC-3037Y (żółty)
Coś, z czym większość z nas kojarzy drukarki atramentowe. Są to po prostu plastikowe kasety wypełnione płynnym tuszem – najczęściej pigmentowym lub barwnikowym. Z przodu kartridża znajduje się chip, którym to drukarka wykrywa zainstalowany tusz (i np. wyświetla błąd w przypadku braku lub montażu niewłaściwej kasety).
Spotykane przeważnie w drukarkach domowych i fotograficznych, jednak są również wykorzystywane w urządzeniach klasy biznes, gdzie ich wydajność liczona jest w dziesiątkach tysięcy stron!
W profesjonalnych drukarkach i ploterach fotograficznych występuje czasem nawet 12 różnych kolorów.
Na zdjęciu komplet kartridży T44J do ploterów Epson SureColor z serii SC-P 7500, SC-P 7560, SC-P 9500 oraz SC-P 9560.
Kartridże głowicowe
Nie przerażajcie się ilością na obrazku – w drukarce można umieścić tylko dwie kasety do niej przeznaczone.
Występują w budżetowych drukarkach HP oraz Canon. Charakteryzuje je umieszczona na spodzie kasety głowica drukująca, dzięki czemu w przypadku wyschnięcia lub uszkodzenia wystarczy wymienić kartridż i można drukować dalej, bez konieczności rozbierania i serwisowania drukarki.
Ze względu na swoją konstrukcję są kilkukrotnie droższe od standardowych kaset. Są one również cenione w skupach, gdzie można otrzymać nawet kilkanaście złotych za jedną pustą kasetę. Dzieje się tak dlatego, bo tego typu kartridże często są regenerowane przez ponowne napełnienie tuszami – można tego dokonać również w warunkach domowych, jednak wtedy drukarka nie będzie wskazywać poziomu napełnienia tuszu.
Wnętrze kasety Canon CL-546 / youtube: Refresh Cartridges
Do drukarek wchodzą dwa takie kartridże – jeden od czerni, drugi od kolorów. Poza standardowymi kolorami C/M/Y do niektórych starszych drukarek HP produkowane były kartridże z kolorami fotograficznymi.
Wydajność kaset głowicowych przeważnie oscyluje w przedziale 100-1000 str. przy 5% pokryciu strony.
Butelki z tuszem
Dowód na to, że nie trzeba wydać fortuny na urządzenie, by móc cieszyć się niskimi kosztami wydruku pojedynczej strony.
Służą one do samodzielnego uzupełniania drukarek wyposażonych w specjalne zbiorniki – lub zbiornik, w przypadku urządzeń monochromatycznych.
Ten rodzaj drukarek zyskuje przez ostatnie lata popularność ze względu na bardzo niskie koszty wydruków oraz łatwość obsługi. Butelek nie trzeba wyciskać, dodatkowo często spotykane są różne kształty końcówek dla różnych kolorów w celu uniknięcia pomyłki przy dolewaniu.
Na jednej butelce można wydrukować średnio kilka tysięcy stron przy standardowym pokryciu. Z uwagi na wysoką wydajność przy niskich kosztach drukarki na butelki wybierane są przez osoby drukujące zdjęcia bądź dokumenty ze sporym pokryciem kolorami.
Spotyka się także „dolewane” profesjonalne drukarki fotograficzne, gdzie potrzeba więcej niż jednego koloru.
Dla przykładu, Epson EcoTank L8160 ma 6 osobnych zbiorników.
Worki z atramentem
Wysoka wydajność, łatwa obsługa i mała ilość odpadów.
Najnowsza z wymienionych tutaj technologii. Występuje w urządzeniach firmy Epson, w przypadku większości modeli nazywa się to technologią RIPS (Replaceable Ink Pack System).
Zasada działania jest zbliżona do pierwszego z wymienionych tutaj rodzajów, jednak zamiast kasety mamy worek wypełniony atramentem. U góry znajduje się także chip zliczający, dzięki któremu drukarka może wskazać poziom pozostałego tuszu. Po wykorzystaniu worek staje się zauważalnie cieńszy i zajmuje mniej miejsca – jest to znacząca redukcja ilości odpadów względem kaset z tonerem używanych w drukarkach laserowych.
Wydajność wynosi, w zależności od możliwości drukarki i zastosowanego wkładu, od 3 tysięcy do nawet 100 tysięcy stron!
Niegdyś „zawieszane” w pozycji pionowej, obecnie worki z atramentem wsuwa się do urządzeń na wygodnych tackach.
Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje nośników tuszu, ale śmiało można stwierdzić, że te wyżej wymienione stanowią 99% rynku drukarek atramentowych i raczej nic nie zapowiada zmian w tym temacie.