Pod koniec ubiegłego roku Epson „po cichu” (tzn. bez żadnych większych zapowiedzi czy premier) wypuścił dwa nowe urządzenia monochromatyczne A4, przeznaczone dla małych grup roboczych – jedną drukarkę jednofunkcyjną oraz jedną wielofunkcję. Jak prezentują się one na tle konkurencji (w tym tej od tego samego producenta) oraz czy są godne uwagi?

Atuty technologii Heat-Free

Aktualnie praktycznie wszystkie nowe drukarki Epson cechuje technologia niewykorzystująca ciepła – tak jest również w tym przypadku. Urządzenia wyposażone są w głowicę PrecisionCore, która zapewnia wysoką jakość wydruków oraz krótki czas wydruku pierwszej strony. W przypadku M4119 jest to 6,3 sekundy, a M4619 – zaledwie 5,5 s. Są to więc prędkości spotykane w najwydajniejszych urządzeniach na rynku, np. serii kopiarek AM-C.

Dzięki zastosowanej technologii urządzenia zużywają znacznie (nawet kilkadziesiąt razy!) mniej prądu w porównaniu do swoich laserowych odpowiedników: w trybie uśpienia jest to poniżej jednego wata, a typowe zużycie energii wynosi 0,11 kWh tygodniowo.

Przyzwoite parametry drukowania

Oba urządzenia zostały wyposażone w moduł druku dwustronnego. Jest to dziś praktycznie standardem i rzadko spotyka się nowe urządzenia, które nie oferują dupleksu, natomiast warto zwrócić uwagę na prędkości, które osiągają wspomniane modele. Przy drukowaniu jednostronnym M4119 osiąga 21 stron na minutę (wg normy ISO), a przy dwustronnym 12 str./min. W przypadku M4619 są to odpowiednio 25 i 16 str./min. Przy przełączeniu się na tryb roboczy (czyli wydruki o niższej jakości) urządzenia te są w stanie osiągnąć maksymalnie (jednostronnie) 35 i 36 stron na minutę – całkiem imponujący wynik.

Specyfikacja drukowania prezentuje się następująco:

Epson WorkForce Pro WF-M4119DWEpson WorkForce Pro WF-M4619DWF
Prędkość druku
jednostronnego (ISO)
21 str./min.25 str./min.
Maks. prędkość druku35 str./min.36 str./min.
Druk dwustronnytaktak
Prędkość druku
dwustronnego (ISO)
12 str./min.16 str./min.
Czas wydruku
pierwszej strony
6,3 s5,5 s
Rozdzielczość4800 x 2400 DPI4800 x 2400 DPI
Podajnik papierutaca o pojemności 250 arkuszytaca o pojemności 250 arkuszy
Odbiornik papieru80 arkuszy80 arkuszy
Obsługiwana
gramatura papieru
64 – 90 g/m²64 – 90 g/m²
Zalecane obciążenie250 – 2000 str./miesiąc250 – 2000 str./miesiąc

Jak można zauważyć, urządzenia idealnie sprawdzą się w przypadkach, gdzie konieczny jest szybki wydruk jednej lub kilku stron na raz, np. faktur lub dokumentów przyjęcia/wydania. Możemy również liczyć na wysoką jakość rezultatów.

Jeśli natomiast myślimy o drukowaniu wyższych nakładów zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w urządzenie wyższej serii, np. WF-M5399, albo, jeżeli potrzebujemy skanera, WF-M5899. Korzystają one z worków z atramentem o wydajności nawet 40 tysięcy stron i można je rozbudować o dodatkowe podajniki papieru.

Wygodne skanowanie i kopiowanie

Model WF-M4619DWF wyposażony jest w automatyczny skaner dokumentów o pojemności 35 arkuszy, umożliwiający kopiowanie i skanowanie dokumentów, zarówno do komputera i sieci, jak i do pamięci USB lub chmury.

Niestety, nie obsługuje on skanowania dwustronnego. Co prawda, w urządzeniu zastosowano kilka rozwiązań, które mogą próbować zastąpić tę funkcjonalność, np. kopiowanie dwóch jednostronnych dokumentów do wydruku dwustronnego, gorzej jednak, gdy do zeskanowania będziemy mieć dokument dwustronny – wtedy pozostaje nam jedynie ręczne obracanie kartki na drugą stronę.

Wi-Fi musi być

Łączność bezprzewodowa powoli staje się standardem, jeśli chodzi o połączenie drukarki z komputerem lub komputerami w domu i biurze. Producent, świadom tego faktu, nie zapomniał o wyposażeniu swoich najnowszych modeli mono w moduły Wi-Fi.

Urządzenia możemy podłączyć do sieci bezprzewodowej z routera, albo utworzyć sieć z drukarki do połączenia bezpośredniego (Wi-Fi Direct). Zalecane jest jednak korzystanie z pierwszej opcji – widoczność drukarki w sieci to bardziej uniwersalne rozwiązanie, a ponadto, po połączeniu drukarki z internetem można pobierać aktualizacje oprogramowania (firmware).

Sporym atutem jest możliwość obsługi urządzeń za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W aplikacji Epson Smart Panel dostępna jest znaczna większość funkcjonalności panelu wyświetlacza, więc można np. w łatwy sposób przeprowadzić czyszczenie głowicy lub sprawdzić stan tuszów. A skoro o nich mowa…

Eksploatacja

Oba urządzenia korzystają z dokładnie tych samych materiałów eksploatacyjnych. Z racji, że są one atramentowe, konstrukcja jest prostsza i mają w środku o wiele mniej części w porównaniu do urządzeń laserowych – wystarczy tu wymiana jednego tuszu oraz sporadycznie pojemnika konserwacyjnego.

Wykorzystywany kartridż T11J1 korzysta z czarnego atramentu pigmentowego DURABrite Ultra i ma wydajność 2200 stron przy 5% pokryciu. W momencie pisania tego artykułu dostępne są jedynie wkłady oryginalne – jeden z chińskich producentów deklaruje, że ma w swojej ofercie zamiennik tego tuszu, jednak nie jest on ogólnodostępny do zakupu.

Pojemnik na zużyty atrament (oznaczenie C9382) można w prosty sposób wymienić we własnym zakresie, a stan jego zapełnienia widoczny jest w menu urządzenia. Co warto zaznaczyć, nie pasuje on wyłącznie do tych dwóch drukarek – jest uniwersalny i nadaje się do użycia również w innych niedawno zaprezentowanych modelach, tzn. WF-M5399, WF-M5899, WF-C5390 oraz WF-C5890.

Podsumowanie

Urządzenia Epson WF-M4119DW i WF-M4619DWF, pomimo swojej ceny oraz aktualnego braku dostępnych zamienników stanowią dobre rozwiązanie dla firm poszukujących energooszczędnych, stylowych drukarek, które będą cechować się szybkim wydrukiem pierwszej strony oraz dupleksem.

Należy pamiętać: z racji tego, że są to kompaktowe drukarki nabiurkowe, nieprzeznaczone do sporych nakładów, producent nie przewidział możliwości rozbudowy, np. o dodatkowe podajniki papieru. Niemniej jednak, stanowią one doskonałą opcję, jeżeli firma planuje wymianę starszych urządzeń laserowych (którym często brakuje automatycznego druku dwustronnego i łączności bezprzewodowej, oraz, jak dobrze wiemy, do energooszczędnych nie należą) na coś nowszego.