Epson rozszerza swoją ofertę drukarek WorkForce Pro z systemem RIPS, czyli charakterystycznymi dużymi workami z atramentem.

Od pewnego czasu pojawiły się wieści, że dotychczas produkowane, popularne urządzenie wielofunkcyjne A4 z systemem RIPS, czyli WF-C579R i jego odpowiednik bez skanera, czyli WF-C529R zostaną wycofane, a na ich miejsce pojawią się nowsze odpowiedniki. Sądząc po dotychczasowym nazewnictwie można było spodziewać się modeli WF-C589R oraz WF-C539R – nic bardziej mylnego. Japoński producent zaskoczył wszystkich, nie tylko zmieniając numerację, ale i cały schemat nazewnictwa nowych urządzeń, upodabniając go do urządzeń wydawanych na swoim rodzimym rynku. Wprowadza to niemałe zamieszanie, porównując oznaczenia do tych z poprzedniej generacji urządzeń.

Zostały zaprezentowane dwa modele – wielofunkcyjny EM-C800 oraz jednofunkcyjny EP-C800. Jak można zauważyć, w pierwszej części nazwy literka „M” będzie oznaczać MFP, natomiast „P” drukarkę (z ang. „printer”). Pozostała część nazewnictwa nie uległa zmianie: „C” oznacza wydruk w kolorze, „R” system RIPS (Replaceable Ink Pack System), „D” dupleks, „W” łączność bezprzewodową Wi-Fi, a „F” – faks.

Kluczowe cechy

Ta seria urządzeń ma za zadanie być pośrednią między urządzeniami z serii WF-C5000 (czyli m.in. zaprezentowany w zeszłym roku model WF-C5890) oraz drukarkami A4 ze stałą głowicą z serii AM-C (AM-C400 i AM-C550).

Najnowsze urządzenia przeznaczone są do wydruku maksymalnie – w zależności od źródła – między 2500 a 10000 stron miesięcznie, a ich superwydajne worki z atramentem o wydajności 50 000 i 20 000 stron (czarny/kolory) zmniejszą częstotliwość konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych. Co warto zauważyć, jest to wydajność nieosiągalna przez drukarki laserowe podobnych gabarytów, a ponadto znacznie zmniejsza ilość odpadów generowaną przez korzystanie z tradycyjnych kartridżów.

EM-C800 i EP-C800 pod względem parametrów drukowania są identyczne. Drukują do 25 str./min. (wg norm ISO) z opcją druku dwustronnego. Producent nie podał jeszcze żywotności zastosowanej głowicy, ale sądząc po poprzednikach, będzie ona oscylować w okolicach ćwierć miliona stron. Bez zmian pozostał czas wydruku pierwszej stronybardzo krótki, bo jest to 4,8 s w mono i 5,3 s w kolorze.

W standardzie są wszystkie aktualnie spotykane w drukarkach opcje łączności – USB, przewodowo w sieci LAN, bezprzewodowo przez Wi-Fi, a wariant wielofunkcyjny dodatkowo wzbogacono o obsługę faksu. Do urządzenia w standardzie można włożyć naraz 250 arkuszy (i kolejne 80 do podajnika uniwersalnego z tyłu urządzenia) z opcją rozbudowy do maksymalnie 3 kolejnych kaset na papier o pojemności całej ryzy każda.

EM-C800 od swojego jednofunkcyjnego odpowiednika różni się wyświetlaczem dotykowym, gniazdem na pamięć USB oraz automatycznym skanerem dwustronnym, który, w odróżnieniu od WF-C5890, jest jednoprzebiegowy. Urządzenie nie musi obracać kartki do zeskanowania drugiej strony, dzięki czemu może zapewnić prędkość skanowania do 30 lub 60 obrazów na minutę (jedno/dwustronnie).

Różnice względem poprzedników (WF-C529R i WF-C579R)

Różnic w praktyce nie ma sporo. Sprowadzają się one do zewnętrznych zmian wizualnych – klapę od szuflad na tusze wzbogacono o przeźroczyste okienko, podobne jak w modelu WF-C5890, tylko wyższe. Część elementów zmieniło kolor z białego na czarny lub vice versa i zmieniono przyciski klawiatury. Odświeżono również interfejs użytkownika. Jest teraz taki sam, jak w urządzeniach serii AM-C i zeszłorocznych WorkForce.

Subtelną zmianą wizualną jest również umiejscowienie logo producenta w drukarce jednofunkcyjnej – WF-C529R miał je na górnej części obudowy (nad wyświetlaczem), natomiast w EP-C800 znajduje się ono na panelu, po prawej stronie obok przycisków.

Dodatkowo, w nowych urządzeniach zwiększono prędkość druku o jedną stronę na minutę (z 24 na 25 str./min. wg norm ISO) i możliwość rozbudowy o jedną opcjonalną kasetę więcej – wcześniej można było dołożyć tylko dwie.

Jak widać, nie wprowadzono tu rewolucji – najnowsze urządzenia wyglądają z zewnątrz jak wyższe wersje drukarek WF-C5390 i WF-C5890. Podobnie było w poprzedniej generacji, gdzie WF-C579R wyglądał jak wyższy WF-C5790, a WF-C529R jak wyższy WF-C5290.

Podsumowanie

Filmik przedstawiający krótką prezentację urządzeń w języku angielskim

Producent wyraźnie pozycjonuje tę serię jako alternatywę dla drukarek laserowych. Nowe urządzenia stanowią kontynuację sprawdzonych rozwiązań z poprzedniej serii i są doskonałym wyborem dla firm chcących zmniejszyć wydatki w środowisku druku – urządzenia te są tańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji od swoich laserowych odpowiedników. Może to grać szczególną rolę, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie wiele przedsiębiorstw poszukuje oszczędności – a drukowanie nierzadko nie należy do najtańszych.

„Dzięki technologii RIPS te drukarki są w stanie wydrukować bez przerwy do 50 tys. stron w trybie czarno-białym. Nie tylko zwiększa to produktywność, zmniejsza czas konserwacji i przestojów urządzeń, ale także oznacza rzadszą wymianę materiałów eksploatacyjnych, co oznacza, że rzadziej trzeba je produkować, wysyłać i utylizować. To kolejny krok w działaniach Epson na rzecz zrównoważonego rozwoju, naszych partnerów i użytkowników” – Robert Reszkowski, Sales Manager – Reseller w Epson Polska.

Drukarka Epson Workforce Pro EP-C800RDW i urządzenie wielofunkcyjne Epson Workforce Pro EM-C800RDWF są dostępne w naszej ofercie – zapraszamy do kontaktu!